Prázdninové veřejné projednání územního plánu – dokumentu pro budoucnost našeho města klíčového – mělo nečekaně dramatický průběh.
Loňský, letošní a minimálně i příští rok bude po finanční stránce pro město Černošice velmi náročný. Hospodářská krize se promítá i do snížených příjmů města ve formě podílu na vybraných daních a každou investici nebo jiný mimořádný výdaj si město nyní musí rozmýšlet s mimořádnou obezřetností. Čeká nás výstavba školky na Vápenici, zadlužení rychle roste, některé jiné investice budou muset zřejmě být zrušeny nebo odloženy. Viz také článek Jak je na tom městský rozpočet.
Duchovním otcem oficiálního kalendáře města Černošice nazvaného Černošice 2011 – město plné krásy je podle vlastních slov starosta Rádl. Manažerem „projektu“ pak nemůže být nikdo jiný než místostarosta Jirout (oba ODS). Namísto reprezentativní publikace zobrazujícího skvosty vilové architektury vzniklo v režii těchto pánů obscénní dílko pokleslé kvality, které pobouřilo nejen majitele zobrazených nemovitostí, ale širokou veřejnost. Moje babička by zcela jistě poznamenala své oblíbené: „ Jaký pán, takový krám.“
Článek a zprávu Českého rozhlasu o projektu Bike and Ride si muzete precist a poslechnout zde.
Velkolepý plán Bike & Ride padnul. A padnul především kvůli chybám, kterých se město Černošice dopustilo při zadávání veřejných zakázek vyhlášených v souvislosti s tímto projektem
Na zasedání 15.3. zastupitelstvo rozhodlo, že se nebude měnit územní plán na pozemcích pod školou a že město nepřijme dar, který měl umožnit realizaci plánu na obchodní centrum v této lokalitě a další související majetkové přesuny.
Než bylo před několika lety kvůli stavbě Centra Vráž zbořeno tehdejší kulturní středisko, uzavřelo město smlouvu, podle které IBS Rokal městu převedla 3 miliony korun a zavázala se v novém objektu vybudovat nový kulturní sál a učebny, na jejichž koupi by město deponovanou částku použilo – a město se zavázalo prostory za odhadní cenu odkoupit.
Dost možná už to víte. Na březnovém zasedání zastupitelstva se podařilo završit naše dlouhodobé úsilí a zabránit změně územního plánu v lokalitě pod školou a na nám. 5. května (tzv. Měchury). Nejvyšší představitelé města za ODS se zřejmě pokusili o značně špinavý obchod. Podařilo se nám jej zastavit.
V čísle 10/2009 našeho zpravodaje jsme zveřejnili informaci o žalobě, kterou se Město Černošice zastoupené starostou Rádlem domáhalo na vydavatelce tohoto Zpravodaje Daniele Göttelové zveřejnění tiskové opravy údajně nepravdivých informací týkajících se kauzy Dalmatin. Podrobnější informace o žalobě jsou k dispozici v článku Město podává žalobu na vydavatele periodika Věci veřejné Černošice.
(Jednalo se o výzvu všem zastupitelům, aby se pokusili zlepšit žalostný stav černošických IL. Hlavně ve smyslu otevření diskuzního prostoru širšímu plénu názorů a tím následně zlepšení informovanosti občanů Černošic.)
K zásobování obyvatel Černošic pitnou vodou slouží tři zdroje – dva vlastní (studna a vrt na příjezdu od Radotína), které doplňuje voda z Prahy, kterou nám dodává firma Veolia.
15. prosince 2009 jsem oficiálně požádal o informace o tom, jak přesně dnes vzniká radniční periodikum Informační list (IL), a kdo za co nese odpovědnost. V poslední době došlo k několika případům, které vnímáme jako zneužití a cenzuru a které souvisejí s podezřelými a kontroverzními kauzami. Nyní Vám přinášíme druhou část článku k tomuto tématu.
V posledních několika číslech našeho zpravodaje jsme se věnovali budoucímu využití prostoru pod mokropeskou školou a připravované dohodě se soukromými majiteli větší části těchto pozemků o změně jejich určení v územním plánu a převodu menších ploch do vlastnictví města. Jaký je nejnovější vývoj?
15. prosince 2009 jsem oficiálně požádal o informace o tom, jak přesně dnes vzniká radniční periodikum Informační list (IL), a kdo za co nese odpovědnost. V poslední době došlo k několika případům, které vnímáme jako zneužití a cenzuru a které souvisejí s podezřelými a kontroverzními kauzami, do kterých jsou zapleteni starosta Rádl, místostarosta Jirout a další představitelé města – s kauzou Dalmatin, se změnami na pozemcích pod školou, se zneužitým sponzorským darem.
Od samého začátku nebudil v mnohých z nás projekt Bike & Ride přes svůj atraktivní název a nálepku „projekt Evropské unie“ důvěru. Jak ukazuje čas – právem. Bohužel. Megalomanský, zbytečný – to jsou přívlastky, kterými jsme jej nejčastěji označovali.
Vyzývám městský úřad, aby při zveřejňování svých odpovědí na dotazy podle zákona 106 o přístupu k informacím, které jsou vždy v elektronické podobě i na městském webu (v části úřední deska), zveřejnil VŽDY i původní dopis tazatele, resp. jeho obsah. V opačném případě (za současné praxe) má totiž zveřejnění odpovědí pro občany zcela nulovou hodnotu – například odpověď ve formě „Ad 3) O této věci rozhodne rada.“ je zcela nepochopitelná, když občan (návštěvník webu) nemá možnost zjistit, na co se tazatel v bodě č. 3 úřadu ptal.
Ve zpravodaji 10/2010 jsme zveřejnili anketní otázku související s naléhavým problémem havarijního stavu Střední ulice, kterému jsme se ve svých článcích opakovaně věnovali.
V prosinci proběhlo důležité jednání, které se stalo vyústěním mé dlouhodobé snahy změnit nevhodný způsob stavby chodníků v našem městě*. Mnohé nově postavené chodníky jsou kvůli řešení v místech vjezdů na přilehlé parcely a do garáží nepohodlné pro chodce, nebezpečné pro kočárky, starší občany a invalidy, nevzhledné, a v neposlední řadě provedením odporují stavebnímu zákonu.
Podle nových dat z matriky bylo ke konci listopadu 2009 v Černošicích hlášeno již 270 dětí, které v roce 2009 oslavily své třetí, čtvrté nebo páté narozeniny, a pro většinu z nich bychom tedy v ideálním případě měli mít místa ve školkách. Zhruba před rokem, podle předloňských dat, jsem predikoval jejich počet na 262 – rámcově tedy správně, ale nárůst byl ještě trochu rychlejší. Obdobně bohužel dále a ještě rychleji roste černošický problém nedostatečné kapacity školek.
Chtěla bych vyjádřit svůj názor k využití pozemku pod školou. Už mě to opravdu zlobí, jak se tady nakládá s tím největším fondem obce, a to je krajina a zeleň. Jenže ta už pomalu mizí a my zůstaneme zavřeni ve spoustě domů. To, že Černošice vždy platily za výletní místo, se pomalu vytrácí. Zřejmě si budeme kupovat knížky, jak to tu bylo pěkné.
Ve svých 42 letech jsem se poprvé ve svém životě rozhodl aktivně zúčastnit veřejné diskuse. Nakopl mne ne zrovna povedený návrh urbanistického řešení (snažím se vyjadřovat diplomaticky) jedné krásné lokality u nás v Černošicích. Představitelé města vyzývali k příspěvkům, a tak jsme s přítelem obětovali něco času a kromě názorového střetu nabídli s pomocí nejmenovaného urbanistického ateliéru i alternativní návrh.
Tento příspěvek je reakcí níže podepsaných autorů na zveřejnění plánu „Nového městského centra pod školou“ v březnovém černošickém informačním listu, následné vysvětlení pánů Jirouta a Strejčka v květnovém černošickém listu a výzvu k podání námětů k diskusi zveřejněnou tamtéž. Vzhledem k tomu, že po třech měsících urgencí a snahy o setkání, či telefonický hovor se zainteresovanými představiteli města se nám nepodařilo tento náš příspěvek publikovat v černošickém informačním listu (viz drobný fejeton „Jak jsem diskutoval“), s díky využíváme zde nabídnutého prostoru.
Dosavadní praxe při získávání soukromých pozemků pod komunikacemi do vlastnictví města připouštěla pouze jeden jediný postup: soukromník městu pozemek daruje. V případě ulice Střední však tento postup evidentně ztroskotává. Na schůzce vedení města s vlastníky pozemků, která se konala 26. října t.r. všech šest přítomných majitelů (kteří vlastní dohromady zhruba třetinu celkové výměry komunikace) uvedlo do protokolu, že svoje pozemky darovat městu nehodlají. Zápis z tohoto jednání najdete na našich webových stránkách v sekci Kauzy – Střední. Pomiňme nyní, zda jde o pragmatické rozhodnutí majitelů či důsledek toho, jakým způsobem s nimi vedl jednání hlavní městský pozemkový vyjednavač, místostarosta Jirout. Dospěla-li však jednání do tohoto stadia, domnívám se, že v případě pro město tak strategické komunikace, jakou Střední ulice nepochybně je, nadešel čas „změnit taktiku“.
Představitelé našeho města opakovaně deklarují, že budoucí podoba pozemků pod školou má být předmětem široké veřejné diskuze. Ale ve skutečnosti „diskutují“ pouze s těmi, kteří s jejich záměrem městského centra bez výhrad souhlasí. Názory na využití předmětných pozemků, které se s jejich plánem více či méně rozcházejí, buď bez ostychu cenzurují (viz článek architekta Sticzaye v plném znění uveřejněný v minulém čísle našeho zpravodaje), odmítají jejich zveřejnění (viz zkušenost Radima Jaska uveřejněná v tomto zpravodaji) nebo se alespoň snaží o jejich zesměšnění (viz článek místostarosty Jirouta v říjnových Informačních listech).
Překvapení , zděšení a nesouhlas – to jsou reakce nejen mé, ale i mnohých dalších, kteří se dozvídají, co má vzniknout v lokalitě pod školou Mokropsy. Jistě na toto téma existují různé názory, řada laiků i architektů považuje výstavbu obchodního centra doplněného bytovými domy v těsné blízkosti základní školy za přinejmenším nevhodnou.
V ulici Střední bydlím přes 20 let, takže se považuji za starousedlíka, který již něco pamatuje. Vzpomínám si, že po přestěhování z Prahy bylo setkání s kvalitou místní dopravní infrastruktury skutečným šokem; o to větší se jeví po 20 letech. Vzletně se dá říci, že my stárneme, Střednička zůstává stejná.
S.Boloňský (ED) - zakladatel a mluvčí Občanského fóra v Roztokách, zastupitel od roku 1994, v letech 1994-2002 člen městské rady, v období 2002-2006 starosta Roztok, nyní v opozici (člen školské komise a Školské rady ZŠ). V redakční radě Odrazu - měsíčníku, který vydává a zdarma distribuuje město Roztoky v nákladu 3 800 výtisků, pracoval v období 1994-2002, z toho 1998-2002 jako odpovědný redaktor.
K napsání tohoto příspěvku mě přiměly dvě věty formulované kolegou zastupitelem Strejčkem (VPM) v rámci debaty o Informačních listech (IL) na internetovém diskusním fóru. První věta zní: „Dokud existuje většinová koalice, která je odrazem přání většiny voličů, jede se podle jejích not.“ a druhá „Návrh na změnu I.L. mám připravený, ale nechám si to do voleb pro voliče.“ S první si dovolím polemizovat a na druhou reagovat zveřejněním své, resp. naší představy o možné podobě Informačních listů jako seriózního periodika občanů našeho města.
Články o městském centru v obou místních periodikách (Informační listy i zpravodaj Věci veřejné) jsem si se zájmem přečetl, protože bydlím v Černošicích a jsem architekt, který v dané lokalitě již před časem projektoval. Také jsem chtěl reagovat na přímou výzvu autorů článku o novém městském centru Informační listech č.5, kteří žádali o konstruktivní náměty.
V pondělí 14.9. se od 18 hodin konala v Club kinu veřejná prezentace optimalizace trati Praha-Beroun. Bohužel jsme se jí nikdo z nás čtyř zastupitelů nemohl zúčastnit a proto jsme byli velmi rádi, když nám pan Thuma poskytl ke zveřejnění své osobní zápisky. Po konzultaci s panem Tvrdíkem z firmy Sudop jsem je upravila a doplnila. Pan Tvrdík mi rovněž poskytl celou prezentaci na CD, která je vám k dispozici zde (ZIP, 14MB).
Těšit mne na tom může snad jen to, že i letošní jarní zápisy do mateřských školek potvrdily správnost dřívějších statistických predikcí (viz Zpravodaje 12/2007 a 09/2008). Jinak jsou všechny nové zprávy veskrze špatné. Vývoj počtu „školkových“ dětí v Černošicích jde „podle plánu“, ale o řešení nedostatečné kapacity našich mateřských školek totéž říct nelze.
K napsání příspěvku na téma Střední se odhodlávám již delší dobu. Čím více se dozvídám, tím více zjišťuji, o jak složité a citlivé téma se jedná. Pochopitelně – jde v něm o peníze. Navíc situace vypadá jinak z pozice rezidentů a uživatelů ulice (prach, bahno, výmoly), z pohledu majitelů pozemků pod komunikacemi (vlastnictví není zločin a věci mají svou cenu) a z pohledu města (zůstat dobrým hospodářem a zajistit lidem kvalitní cesty). Význam ulice Střední je dán tím, že – zjednodušeně řečeno – propojuje Mokropsy a Černošice. Její stav, který se nedá nazvat jinak než katastrofálním, trápí jak rezidenty, tak všechny, kteří ji užívají – jako cestu ke škole (základní či umělecké), do Sokola, na zimní stadion, do nové soukromé školky nebo jen tak- k procházkám.
Zloděj křičí: "Chyťte zloděje!". Tak by se zhruba dala označit soudní žaloba podepsaná starostou Rádlem na Danielu Göttelovou, která je registrovaná jako vydavatelka zpravodaje Věcí veřejných v Černošicích, ohledně údajně nepravdivých informací zveřejněných v souvislosti s kauzou Dalmatin. Stejným starostou, který často píše nepravdivé články do městských Informačních listů a reakce od neprávem očerněných osob zveřejnit důsledně odmítá.
Několikaletá snaha občanského sdružení Spolu vyřešit přijatelně osud topolové aleje ve Školní ulici, kterou se radnice rozhodla před několika lety vykácet, dospěla ke svému konci.
Černošice proinvestovaly již desítky milionů korun na rekonstrukcích komunikací a chodníků. Bohužel způsobem, který lze považovat za částečné mrhání prostředky a který porušuje technické předpisy i doporučení odborníků pro stavbu chodníků.
Tento článek reaguje na prezentaci konceptu nového městského centra v květnovém vydání Informačních listů od Michala Jirouta a Michala Strejčka.
Tento článek navazuje na příspěvek Libora Zapletala na str. X tohoto zpravodaje a podstatu „čarování“ s hodnotou akcie popisuje ve větším detailu a ve světle celé kauzy Dalmatin.
V druhé polovině dubna letošního roku jsme se díky zpravodajství České televize a Mladé fronty DNES měli možnost dozvědět o existenci společnosti Dalmatin, a.s., jejích vlastnících a činnosti. S naším městem byla kauza spojená skrze starostu Rádla, místostarostu Jirouta a člena městské rady Přibíka, kteří akcie této společnosti vlastnili.
MŠ Kvítek zahájila svoji činnost v září 2008 v nově postaveném objektu na rohu Střední a Školní ulice. V současné době do ní dochází 25 dětí. Ve stejné budově je zastřešující organizací Baby Club Ottománek s.r.o. provozován také klub Kvíteček pro děti od 2 do 4 let a řada dalších aktivit pro děti i dospělé. V rozhovoru jsem se zeptal ředitelky a spolumajitelky provozovatele, mgr. Ottomanské, jak své výsledky hodnotí po více než 7 měsících od zahájení činnosti mateřské školy v nové budově. Web: www.ottomanek.cz.
Topolové aleji ve Školní ulici znovu hrozí vykácení. O této kauze jsme vás podrobně a opakovaně informovali v předešlých Zpravodajích. V průběhu předešlého řízení, které už ve věci kácení probíhalo, se ukázalo, že pozemky nejsou přesně zaměřeny a řízení je nutno zastavit. Nyní bylo obnoveno s tím, že majiteli pozemků, na nichž topoly rostou, jsou dvě soukromé osoby a Město Černošice. A právě Město Černošice na základě plné moci od obou žadatelů podalo u odboru životního prostředí Černošice novou žádost o kácení.
aneb Jak Jirout se Strejčkem vyjednali dětem městské centrum
Příspěvek v březnových IL, v němž je představena studie na vytvoření nového městského centra před mokropeskou základní školou končí větou, která si rozhodně zaslouží pozornost, a to nejen pro svoji jazykovou úroveň: „Představením tohoto projektu otevíráme širokou diskusi s veřejností, protože se jedná o zásadní zásah do rozvoje Černošic, který podstatně ovlivní další rozvoj našeho města“.
Policisté začali prověřovat podezřelé obchody politiků ODS s pozemky v Černošicích u Prahy, na které upozornila MF DNES.
Politici nakoupili ve své obci tisíce metrů půdy a mění ji na parcely.
Místostarosta a zastupitel nakoupili 25 000 metrů čtverečních pozemků ve městě, které spravují.
Politici v Černošicích údajně chystali velký obchod se stavebními pozemky, na kterém mohli vydělat desítky milionů korun. Pokud by se transakce podařila, mohlo by jít o jasný případ zneužití veřejné funkce.
Praha - Poslanec Aleš Rádl tvrdí, že se společností Dalmatin nemá nic společného. Jeho obhajoba založená zejména na dvou tvrzeních má však vážné trhliny.
Praha - Černošice jsou luxusní adresou k bydlení. Stěhují se sem politici, slavní sportovci, herci i mafiáni - zřejmě nejslavnější černošickou stavbou je vila Radovana Krejčíře. Michal Jirout je už třetím rokem místostarostou Černošic. A zároveň jedním ze zakladatelů společnosti Dalmatin.
Místní politici v Černošicích prý chystali velký obchod se stavebními pozemky. Kdyby se jim to povedlo, mohli na něm vydělat desítky milionů korun. Pokud se verze jejich obchodní partnerky potvrdí, půjde o zřejmý střet zájmů.
Černošice - Politici, kteří řídí městečko Černošice, se ocitli ve vážném podezření. Bývalá přítelkyně místostarosty je obvinila, že chtěli zneužít své pravomoci a vydělat velké peníze na obchodech s pozemky v katastru obce, kterou řídí.
To, co naléhavě potřebují občané Černošic před mokropeským nádražím, je záchytné parkoviště pro zhruba 60 aut. Jeho vybudování by mohlo stát asi milion Kč. Co nutně nepotřebujeme, je projekt Bike & Ride s předimenzovaným Infoboxem pro projíždějící cyklisty za 8,5 milionu Kč a s pěti parkovacími místy.
To, že se vedení města v čele s panem starostou systematicky snaží diskreditovat Danielu Göttelovou, je už obehraná písnička a nikoho to nepřekvapuje. Trestní oznámení, jehož podání rada města jednomyslně schválila, však ukazuje, že fantazie členů vedení města v tomto ohledu nezná hranic.
Vedení města se před několika měsíci rozhodlo začít přípravné práce na projektu zvaném Bike & Ride. Hlavím cílem projektu je zvelebení okolí mokropeského nádraží a vybudování potřebné infrastruktury, což osobně považuji za krok správným směrem. Náklady na realizaci by navíc z více než 90% měly být kryty dotací Evropské unie.
Podle článku starosty Rádla v Informačních listech není pravda, že „spolu s postupující výstavbou ubývá v našem městě zeleně“. Argumentuje srovnáním staré fotky, kde ještě na území dnešních Černošic byla velká pole a louky, s fotografií současnou. A píše o tom, že město má plán na výsadbu několika set nových stromů.
Zde najdete dokumenty týkající se kauzy Voda
Těsně před uzávěrkou tohoto Zpravodaje jsem obdržela Rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, které ruší rozhodnutí Městského úřadu Černošice pokácet 22 topolů kanadských v ulici Školní.
Černošice mají dnes zhruba 5,5 tisíce trvale hlášených obyvatel. Kolik je těch nepřihlášených, nevíme. Každopádně všichni potřebujeme vodu. A s vodou, její kvalitou a množstvím, jsou problémy již dnes.
Ve zpravodaji VV v prosinci loňského roku jsem uveřejnil svoji podrobnou analýzu vývoje počtu obyvatel a zejména předškolních dětí, kapacity a počtu přijatých a odmítnutých přihlášek v mateřských školách, a svůj výsledný odhad potřebné budoucí kapacity MŠ.
Mf DNES 14.6.08 – v Regionální příloze píše Aleš Berný o kontroverzním projektu Bike and Ride, který počítá se vznikem Infoboxu, terénní vlny před pozemkem starosty Rádla (ODS) a 5 parkovacích míst u mokropeského nádraží za 28 a čtvrt milionů korun s finanční spoluúčastí města Černošice ve výši 7 milionů korun.
V září 2006, těsně před koncem minulého volebního období, schválilo zastupitelstvo Černošic změnu územního plánu, která v blízké budoucnosti umožní rozsáhlou výstavbu v lokalitách Werichova, V Lavičkách, Akátová, Javorová, Na Koutech – východ.
Na květnovém zasedání zastupitelstva jsem zvedla ruku proti projektu Bike and Ride, který má být realizován před mokropeským nádražím. Z celkového počtu 21 zastupitelů byl 1 nepřítomen, 16 bylo pro a tři se rovněž rozhodli projekt nepodpořit a hlasování se zdrželi.
Nedávno se na okraji lesa u Karlické ulice vedle řadových garáží za vysokou trávou a hromadou hlíny objevil na stromě papír přitlučený hřebíky. Listina byla z boku přibita na strom asi 10 metrů od cesty tak, že při cestě ulicí nahoru nebyla vidět vůbec a cestou dolů jen velmi špatně a krátce.
Na téma topolové aleje ve Školní ulici jsme již psali v našich Zpravodajích č. 12/2007 a 4/2008. Dnes se k němu opět vracím, neboť jak se ukazuje, kauza je složitější než se původně zdálo.
Tzv. Hřiště Radotínská, tj. travnatá plocha mezi Radotínskou ulicí a řekou Berounkou, spolklo za podivných okolností v roce 2006 téměř 400 tisíc korun z městského rozpočtu. Průběh celé zakázky byl více než nestandardní, jak jsme podrobně popsali v našem zpravodaji z února 2007.
Při rekonstrukcích černošických ulic se bohužel projevuje velký nešvar poslední let. Jde o chodníky. Místo aby se stavěly tak, aby byly příjemné a bezpečné pro chodce – koneckonců již z názvu by mělo snad všem být jasné, že pro chodce jsou určeny především jsou většinou znetvořeny tak, aby maximální pohodlí poskytovaly autům, které přes ně dvakrát za den přejíždí do své garáže či zahrady...
O úmyslu vedení města vykácet topolovou alej ve Školní ulici jsme vás informovali v našem prosincovém zpravodaji, kde v závěru článku uvádím, že rozhodující slovo v tom, zda se alej vůbec bude kácet, jakým způsobem – jestli postupně v etapách nebo najednou, a čím se pokácené stromy nahradí, má odbor životního prostředí Městského úřadu Černošice.
Vyzýváme občany, aby kontaktovali své zastupitele, městský úřad či přímo starostu a místostarosty, nebo jinak vyslovili svůj názor, a připojili se k nám v úsilí dosáhnout toho, aby na vráži vznikla důstojná náhrada za nedávno zbořené kulturní středisko.
O lokalitu před mokropeským nádražím byl a je zájem. Je to frekventované atraktivní místo, kde má město jedny z posledních nezastavěných pozemků. Osm let obtěžoval lidi v okolí hluk a zápach ze stavebního dvora, který zde provozovala firma Stavitelství Řehoř. Poté co firma dostala výpověď, přišla Církev bratrská se záměrem vybudovat tady tzv. Komunitní centrum.Vyvolala tím nebývalou petiční aktivitu v celém městě, od svého úmyslu zde později ustoupila a svůj záměr realizuje na jiném soukromém pozemku..
Česká televize natáčela na zasedání černošického zastupitelstva 20.3. reportáž o pořizování obrazových záznamů. V této věci proběhla živá diskuze poté, co byl nejdříve zastupitelem strany Věci veřejné Filipem Kořínkem předložen ucelený návrh změn jednacíh
Stranický tlampač za veřejné peníze, hlásná trouba radnice, ospalý socialismus, radniční nalejvárna, informační totalita – těmito přívlastky jsou označována radniční média v celé republice. Na černošický Informační list, který dostáváme každý měsíc do svých schránek, můžeme použít kterýkoliv z nich. Všechny sedí...
Centrum Vráž je neprůhledná pochybná stavba, která je důkazem toho, jak vedení města nedokáže hájit veřejný zájem a nadstandardním způsobem vychází vstříc soukromému investorovi. Podívejme se na tuto kauzu od začátku...
Páté patro na jednom z objektů Centra, které je postaveno na černo v rozporu s územním plánem města a se stavebním povolením, možná bude prohlášeno za "dominantu". Pokud se tak stane, nebude se na něj vztahovat stavební zákon a nebude možno ho odstranit jako černou stavbu...
Osud topolové aleje ve Školní ulici u Základní školy Mokropsy byl nakloněn již několikrát. Úmysl bývalého vedení města (od toho současného se víceméně neliší) vykácet alej před komunálními volbami v roce 2006 však narazil na nesouhlas veřejnosti a tak od něj bylo upuštěno.
Jak jsme vás již informovali v našem předchozím zpravodaji, schválilo zastupitelstvo dne 3.9.07 prodej dvou obecních pozemků v Husově ulici firmě IDD spol. s r.o.
Na přelomu srpna a září tohoto roku se na úřední desce a na plotě v ulici Kladenská objevilo oznámení stavebního úřadu o zahájení řízení o dělení pozemku č. 2702/17 v této lokalitě za účelem výstavby rodinných domů (jedná se o jednu ze velkých dvou dosud nezastavěných zelených ploch v této části města – tou druhou je náměstí 5. května). Bylo v něm uvedeno, že námitky účastníků a připomínky veřejnosti mohou být uplatněny nejpozději v pondělí 1.10. v 10.30 hodin na ústním jednání, které se koná na úřadě...
Za pouhých 11 měsíců, od října 2006 do září 2007, se v Černošicích zhruba o 10% zvýšil počet trvale hlášených dětí předškolního věku. Tříletých, čtyřletých a pětiletých – tj. těch, kteří „patří“ do školky – tu bylo loni na podzim
Dovoluji si krátce zareagovat na článek vedoucího odboru investic ing. Skalického v zářijovém Informačním listě, který se týkal části Karlické ulice v úseku před bytovkami. Začátkem roku 2007 jsme my, členové bytového družstva, zjistili, že kolem našich domů, a částečně i přes naše pozemky, má vést nová šestimetrová silnice. Městskému úřadu jsme sdělili, že s námi nikdo nejednal a že nesouhlasíme s tím, aby šířka vozovky přesahovala 3,5 metru...
Zastupitelka VV Daniela Göttelová v pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno na občana - mezi tématy rozhovoru je například incident s vyvedením paní Göttelové z Městského úřadu policií, pozitivní stanovisko Ministerstva vnitra k poskytování informací (viz také odkaz níže) a nebo ke zveřejnění čísel služebních mobilů městských úředníků
Koncem června zveřejnila rada města na úřední desce záměr města prodat dva obecní pozemky (č. 1156/7 a 1156/9) o celkové rozloze 4 000 m2 na konci Husovy ulice v CHKO Český kras. Zcela bez vědomí a souhlasu zastupitelstva v tomto záměru uvedla, že město se zavazuje přivést na pozemky inženýrské sítě – veřejný vodovod, kanalizaci a elektřinu.
To je jak mluvit do dubu. Vážně Kocourkov. Tato dvě lidová úsloví celkem výstižně navozují téma mého článku. Na první pohled Vám může připadat, že šlo o rozkopanou ulici. Doufám ale, že pozorný a chytrý čtenář pochopí, že důležitý pohled je ten druhý – co to vypovídá obecnějšího o správě našeho města. Totiž že je „něco shnilého ve státě dánském“.
Když na stůl starosty Rádla dorazil dopis z Ministerstva vnitra, v němž se napsáno, že jeho snaha omezovat zastupitele Věcí veřejných v přístupu k informacím je nezákonná, nebyl asi pan starosta zrovna potěšen. Ale nelenil a vyslal na totéž ministerstvo dvě zkušené úřednice s několika velmi sugestivními dotazy ve snaze získat odpovědi, které by alespoň otupily hrany původního ministerského stanoviska. Odpovědi z ministerstva jsou suché a v mezích zákona, i když místy se jejich autorka přece jen pouští do lehce krkolomných konstrukcí...
Zneužívání městských periodik k politické propagandě vládnoucích představitelů města je obecně dosti rozšířená praktika a ani v Černošicích tomu doposud nebylo jinak. Touto problematikou se také již zabývala Daniela Göttelová v dubnovém vydání našeho zpravodaje...
Černošice na 8. místě v celé ČR v anketě "Otevřeno x Zavřeno" (Černošice bodovaly v sekci Zavřeno, tj. mezi "ignoranty a cenzory". Anketu vyhlašuje Otevřená společnost, o.p.s., vedená ing. O. Kužílkem, mj. spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím a propagátorem informovanosti a občanské společnosti. Přečtěte si zdůvodnění nominace a jejího posouzení porotou.)
MV ČR odpovídá na následné dotazy městského úřadu (dopis MV ČR, 7.8.2007)
Ministerstvo vnitra nám potvrzuje NESPRÁVNOST postupu starosty A. Rádla ve věci přístupu k informacím (dopis MV ČR, 16.7.2007)
Z iniciativy zastupitelů Věcí veřejných (VV) a za podpory zastupitelů Volby pro město (VPM) bylo 23.4.2007 svoláno mimořádné zasedání zastupitelstva, které mělo na programu řešení situace po výpovědi vrážské školky z objektu (výpověď dala školce restituentka H. Nekulová). Vedení města informovalo přítomné o jednáních, která mezi městem a paní Nekulovou probíhají a jejichž předmětem je odprodej školky městu...
Protože Mokropeská ulice je páteřní komunikací, kterou také využívají ve velké míře děti pro cestu do školy a zpět, seznámili jsme se detailně s projektem plánované rekonstrukce a všímali si, zda splňuje kritéria bezpečné cesty do školy. Zjistili jsme několik nedostatků, které by mohly ohrozit bezpečnost chodců - zejména chybějící veřejné osvětlení v horní části ulice, stávající parkoviště před restaurací U mlsného bobra, a dále jsme usilovali o bezpečné řešení chodníků.
Tato finančně náročná akce měla zajistit dostavbu kanalizační a vodovodní sítě tam, kde ji obyvatelé města postrádali. Jednalo se o lokality ulice Olbrachtova, Horní Černošice, Stará Vráž (ulice Javorová a okolí), ulice Vrážská (serpentiny), ulice V Mýtě...
Porovnáme-li Černošice s jinými městy z hlediska kvality komunikací, občanské vybavenosti, celkové upravenosti a pořádku, nutno konstatovat, že si nevedou příliš dobře. Evidentně nám schází několik desítek milionů korun na to, aby se situace zlepšila.
Tento dům vzniká v ulici V kosině v blízkosti lesa a k pramalé radosti sousedů, kteří se ve stavebním řízení ohradili mimo jiné proti jeho neúměrné výšce....
Na přelomu dubna a května proběhly zápisy do mateřských školek. Zatímco loni dostavba nové třídy ve školce v Karlické ulici konečně po dlouhé době umožnila přijmout všechny přihlášené děti, letos má město znovu velký problém...
Zastupitelům Věcí veřejných se podařilo získat seznam všech faktur nad 50.000 Kč uhrazených městem za rok 2006. V té souvislosti jsme požádali o poskytnutí smluv, které město uzavřelo s firmami, jimž se ročně platí částky v hodnotě několika milionů. Jedná se o firmy Rumpold (svoz odpadů), Eltodo (veřejné osvětlení), Aquaconsult (vodovody a kanalizace) a Polysoft (počítače)....
Myslím, že málokomu z nás činí potěšení řešit své spory skrze soudy. Někdy je však nezbytné tento způsob řešení situace použít, nechtějí-li úřady plnit své zákonné povinnosti dobrovolně. Mám za sebou jednu takovou osobní zkušenost.
Situace v Karlické ulici, kde probíhá rekonstrukce komunikace, se v úterý 22.5. opět vyhrotila. Firma Strabag, která provádí stavební práce, bagrovala i na soukromém pozemku, který dle našich zjištění nebyl uveden ve stavebním povolení. Svým zásahem znemožnila majiteli přilehlého domu vjezd do garáže a ten byl nucen volat policii. Navíc stavební práce byly toho dne bez jakéhokoliv upozornění prováděny současně na obou koncích pozemku obyvatel bytovek a byl jim tak po celé odpoledne znemožněn příjezd k jejich domům...
Stávající kulturní sál v Městském kulturním středisku na Vráži je velký cca 145m2 a je denně hojně využíván různými zájmovými skupinami(dětské centrum Mraveniště, Sokol, aerobic, divadelní kroužek, šermíři apod.). Jak všichni víme, současný kulturák bude zbourán a na jeho místě vyroste nová stavba, ...
O čem Černošice (ne)mluví (článek MF Dnes – Praha, 31.5.2007)
V únoru Ústavní soud potvrdil, že budova a pozemek mateřské školky v Husově ulici definitivně zůstávají ve vlastnictví restituentky. Pro mnohé z nás je to nemilé překvapení, pamětníci kroutí hlavami, leč nic naplat, s rozsudkem se musíme smířit. Nová majitelka také neprodleně podala školce z objektu výpověď...
Dne 21.3. byla vyvedena z Městského úřadu zastupitelka paní Göttelová. Byla vyvedena Městskou policií proto, že si dovolila požádat o kopii smlouvy Města Černošice s firmou Strabag, která má realizovat rekonstrukci Karlické ul., a která je ze zákona přístupná nejen zastupitelům, ale komukoliv z nás...
Rekonstrukci Ulic Karlická, Školní, Fügnerova, Riegrova a Slunečná povolil Stavební úřad Černošice už v roce 2004 stavebním povolením s číslem jednacím 935/04-Če/kom-Uš....
Jak už jsme naznačili v únorovém letáku Věcí veřejných, někteří zastupitelé nemají cestu k informacím na úřadě snadnou. Řeč je pochopitelně o zastupitelích opozičních. Na posledním zasedání zastupitelstva pan starosta Rádl dokonce veřejně přiznal, že opozice má ztížený přístup k informacím o termínu konání zastupitelstva...
Dne 21.3. byla vyvedena z Městského úřadu zastupitelka paní Göttelová. Byla vyvedena Městskou policií proto, že si dovolila požádat o kopii smlouvy Města Černošice s firmou Strabag, která má realizovat rekonstrukci Karlické ul., a která je ze zákona přístupná nejen zastupitelům, ale komukoliv z nás. Není to jen o svérázném přístupu vedoucího odboru investic Skalického ke svým povinnostem...
Černošice zaplatily loni z rozpočtu skoro 400 tisíc Kč firmě radního Řehoře Azaro za zatravnění prostoru u Berounky směrem na Radotín. Akce je učebnicovým příkladem snad všech myslitelných chyb ve vedení a hospodaření města. Mozaika, kterou zde předkládáme, není možná kompletní, ačkoliv jsme se o to snažili, neboť městský úřad některé informace odmítá poskytnout. To, co víme a z dostupných informací odvozujeme, ale jasně ukazuje, že akce rozhodně nebyla v pořádku. Posuďte sami.
Stát a obce jsou solventními zákazníky a o veřejné zakázky proto mají soukromé firmy vždy eminentní zájem. Přitom ti, kteří o přidělování zakázek rozhodují, je neplatí ze svého. Peníze daňových poplatníků pak často mizí v tajuplných černých dírách...
Starosta Rádl si osobuje právo určovat, které informace souvisejí s výkonem funkce zastupitele a do čeho už opozice nemá strkat nos. Zákon o obcích (č. 128/2000 Sb.), který řeší tuto problematiku v § 82 c) mu však tento svérázný přístup neumožňuje...