Přijata nová vyhláška o odpadech

Město Černošice přijalo novou obecně závaznou vyhlášku, která stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění , využívání a odstraňování komunálních odpadů. Vyhláška ukládá všem fyzickým osobám v našem městě jednak snižovat celkové množství odpadů a jednak třídit komunální odpad na sklo, papír, plast, bioodpad, nebezpečné složky komunálního odpadu, objemný odpad a směsný komunální odpad. Pro sklo, papír a plasty jsou na několika místech v obci vyhrazena kontejnerová stání. Brzy by měly být v našem městě rovněž umístěny kontejnery na nápojové kartony. Bioodpad lze ukládat do speciálních bio-nádob, do běžných nádob na odpady označených samolepkou BIOODPAD (zdarma získáte na MÚ v Riegrově ul. nebo v TS v Topolské ul.) nebo do biopytlů. Nebezpečné složky odpadu (baterie, léky, barvy, ledničky, televize) se odkládají ve sběrném místě, a to v areálu Technických služeb v Topolské ulici. Objemný odpad je třeba odkládat do velkoobjemových kontejnerů pouze na místech a v časech, které jsou městem vyhrazeny a zveřejněny. Pravidelný svoz odpadů zajišťuje firma Rumpold, a to 1 x týdně u směsného komunálního odpadu, 2 x týdně u papíru a plastů, 1 x za 14 dní u sklad, od 1.4. do 31.10. 1× týdně u bioodpadu, od 1.11. do 31.3. 1 x za 14 dní u bioodpadu. Nádoby na odpad jsou občané a majitelé nemovitostí povinni přistavit večer přede dnem svozu nejdále 3 metrů od komunikace, kudy projíždí svozové vozidlo. Tolik nová vyhláška.

Víte, že ke snižování množství odpadů můžete přispět i vy? Například tím, že budete recyklovat a kupovat výrobky z recyklovaného materiálu. K výrobě jedné tuny přírodního papíru je potřeba 240 000 litrů vody, 4 700 lWh energie a 17 vzrostlých stromů Při výrobě recyklovaného papíru se spotřebuje jen 180 litrů vody, 2 700 kWh energie a žádný strom! A přitom až 60 % papíru u nás končí na skládkách.

Budete kompostovat. Můžete si tak vyrobit skvělé hnojivo zdarma, které máte kdykoliv k dispozici, a do průmyslové kompostárny pošlete méně bioodpadu. Do kompostu, který je nejvhodnější umístit na stinné místo, patří zbytky ovoce, zeleniny a květin, čajové sáčky a káva, tráva, listí, větve, znečištěný papír (čistý je lepší zrecyklovat), trus býložravých domácích zvířat, malá množství zbytků jídla. Čím pestřejší je skladba materiálu ke kompostování, tím lépe. Poučné a zábavné je kompostování pro děti, které se tak mohou dozvědět mnoho nového o přírodě a jejím fungování.

Dne: 15. 10. 2007 | Daniela Göttelová