Koncem srpna se na nás obrátilo několik občanů, kteří si všimli, že v ulici Čapkova u nově postavených oranžových bytových viladomů na Vráži zmizela stará a krásná třešeň. Jeden z nich vzpomínal, jak v jejích korunách trávil dětství a mlsal sladké plody. Dle očitých svědků firma nejprve kus stromu bagrem poničila a posléze na dotaz, zda má povolení, reagovala ústupem. Po několika dnech ovšem dílo zkázy dokonala a strom porazila se slovy, že povolení už mají. Když jsme se na místo přišli podívat, zjistili jsme, že zjevným důvodem poražení třešně bylo to, že si právě vedle ní stavebník umístil kontejnerové stání, které by ale zrovna tak mohlo stát o metr či dva dál.
A tak jsme se na odboru životního prostředí zeptali, kdo povolil pokácet tento strom a proč. Vedoucí odboru životního prostředí paní Slabihoudková nejprve reagovala velmi úsečně a sdělila nám, že nejsme účastníci řízení a nemůžeme tedy do příslušného spisu nahlížet. Oponovali jsme, že zastupitel je nepochybně oprávněn do takového spisu nahlížet a požádali jsme o kopii povolení ke kácení dřevin. Reakce nás překvapila, neboť jsme se dozvěděli, že vlastně žádné řízení neproběhlo (!), není tedy do čeho nahlížet. Strom svými rozměry (ve výšce 130 cm měl údajně v průměru méně než 80 cm) prý nespadal do kategorie dřevin, k jejichž poražení se povolení vyžaduje. O jeho poražení nebylo nutno podávat ani ohlášení, protože to se vztahuje pouze na stromy, které je nutno porazit, aby se zabránilo havárii. Navíc třešeň stála na pozemku, u něhož je sporné, zda je ve vlastnictví investora či města. Nyní dle tvrzení paní Slabihoudkové jedná město s investorem o náhradní výsadbě. Uvidíme, jak to dopadne.
Každopádně poučení pro ty, kteří se stanou svědky kácení stromu a nejsou si jisti, zda je postupováno v souladu s předpisy. Doporučujeme kácení zdokumentovat – fotky, video, zeptat se kácející osoby, zda má příslušné povolení a v případě pochybností volat Městskou policii či odbor životního prostředí.
Podle našeho názoru by mělo město lépe střežit naše vzrostlé stromy a stavebníky nutit k maximální snaze je v rámci projektů zachovat, zejména nacházejí-li se na veřejném prostranství. Vždyť staré stromy mají svůj příběh a půvab, lidé je vnímají a mají je rádi. Chraňme si je!