V průběhu roku 2007 bylo na adresu Městského úřadu v Černošicích doručeno celkem šest peticí. Co přimělo nespokojené občany obcházet sousedy a přátele, ale i cizí lidi, a žádat je, aby se přidali k nějakému jejich požadavku? Důvody byly různé.
V únoru podepsalo na 150 lidí petici za změnu projektu, resp. zvětšení kulturního sálu v Centru Vráž. V odpovědi, kterou napsal za odbor investic a správy majetku ing.Skalický, se uvádí, že se vedení města nebrání jednat s investorem Centra Vráž o možnostech a podmínkách rozšíření prostor pro zájmové účely a slibuje písemně informovat o výsledcích jednání. Několik měsíců poté, co byla na zastupitelstvu představena nová podoba většího kulturního sálu, se ale starosta Rádl vyjádřil v tom smyslu, že by existence nových kulturních prostor na Vráži mohla ohrozit existenci Club kina a že existují i jiné možnosti vytvoření kulturních prostor – v objektu bývalé Geoindustrie na Ladech, v areálu Základní umělecké škole, v lokalitě u mokropeského nádraží, ve výustění Střední ulice. Popřel však, že by to mělo znamenat, že v Centru Vráž kulturní prostory nevzniknou a na moji výzvu podat o těchto úvahách zprávu občanům v Informačním listu, nereagoval právě s nadšením. Uvidíme.
V březnu obdrželo vedení města petici 21 obyvatel Sadové ulice, kteří se dožadují dokončení chodníků . V roce 2004 město vyasfaltovalo tuto ulici a začalo dláždit chodníky. Současně ale v tu dobu probíhala bouřlivá diskuse o tom, zda tudy povede tzv. rychlodráha pro vlaky a bude nutno vybudovat nadjezd pro auta ve výši 1. patra domů v ulicích Sadová a Komenského. Obyvatelé řekli tehdy rychlodráze své rozhodné ne a město na oplátku zastavilo dláždění chodníků. A to z hodiny na hodinu zhruba ve třetině ulice. Úřad požadavek na dokončení chodníků odmítl s odůvodněním, že Sadová byla určena jako dojezdová komunikace (proč tedy město s dlážděním vůbec začínalo?) a doporučuje obyvatelům dodělat si chodníky za své. Vskutku originální postup, který ignoruje skutečnost, že štěrk z chodníků rok co rok zanáší kanál a následně tak ohrožuje i novou asfaltovou silnici. Nebo takový malý naschvál zlobivým občanům?
Během letních měsíců se zrodily další dvě petice, týkaly se téže věci, a to prodeje obecního pozemku naproti mokropeského nádraží za účelem výstavby Komunitního centra Církve bratrské. První byla pro a podepsalo ji cca 150 lidí a druhá byla proti a svoje jméno pod ní napsalo na Černošice neuvěřitelných 710 občanů. Jejich protest proti výstavbě lze chápat ne jako odmítání církevní stavby jako takové, ale spíše jako odmítnutí této stavby právě v této lokalitě. O příběhu Komunitního centra jsme psali v našem říjnovém Zpravodaji. Církev bratrská od svého záměru nakonec odstoupila, nepochybně i pod vlivem této petice, a podle posledních informací hodlá svůj záměr realizovat na soukromém pozemku v Hradecké ulici. Snad v tomto případě došlo k řešení, při němž jsou nakonec spokojeni všichni.
V září vznikla petice, kterou podepsalo téměř 300 občanů, a jejímž cílem bylo zachování prodejny papír-hračky v rohovém domě na Karlštejnské ulici, kde částečně sídlí Městský úřad. V obecních prostorách zde již 16 let prodává papír a hračky paní Bauerová. Místo ní sem měl přijít lékař. Jenže podle posledních informací ordinuje MUDr. Březovský v nové ordinaci v Centru Vráž a tak důvod k výpovědi, zdá se, odpadl. Podle neoficiálních zpráv bude však prodejna přece jen zrušena.
O osudu říjnové petice více než dvaceti obyvatel Kladenské ulice jsme psali v prosincovém Zpravodaji. Šlo v ní o to, aby město při povolování nové zástavby bralo ohled na současné obyvatele lokality a na stav místních komunikací. Jak jste možná zaznamenali v denním tisku, získalo město letos na rekonstrukci Kladenské 4 miliony korun, tedy by mělo dojít k žádoucímu zlepšení situace.
Tak o tomhle byly loňské petice v našem městě.