Hazardní hry v našem městě

Loterijní zákon (zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách) umožňuje dnes městům regulovat vyhláškou pouze provoz starších typů výherních hracích přístrojů (dále VHP). Města mohou vyhláškou buď vymezit, kde VHP povolují nebo naopak v určitých lokalitách provoz VHP zakázat. Nelze ale zakázat provoz VHP na celém území města. Přímo ze zákona vyplývá zákaz provozování VHP v okruhu do 100 metrů od budovy školy, zdravotnického zařízení, církevního objektu apod. Z provozování VHP plynou obcím každoročně do jejich rozpočtů nemalé prostředky.

„Mezera“ v loterijním zákoně však umožňuje, aby bez souhlasu radnic byly na území měst rozmisťovány tzv. videoloterijní automaty a elektromechanické rulety. Povolení k jejich provozování dává Ministerstvo financí a jemu také pak provozovatelé odvádějí podíl z tržeb. I v Černošicích několik takových videoterminálů je.

Koncem května byla parlamentem schválena novela, která by měla situaci řešit a umožnit obcím ovlivňovat povolování veškerých výherních automatů, tedy nově i videoloterijních terminálů. Podle novely budou mít rovněž obce povinnost informovat prostřednictvím úřední desky a internetu veřejnost o tom, na jaký veřejně prospěšný účel peníze z hazardu použily. Po červnovém prezidentském vetu této novely vyzval Svaz měst a obcí novou Poslaneckou sněmovnu, Senát i ministerstvo financí ke společné urychlené přípravě nového loterijního zákona.

Povolování a kontrola provozu výherních hracích přístrojů v našem městě

Povolování i provozování výherních hracích přístrojů se řídí zákonem č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, a v Černošicích dále vyhláškou č. 5/2009. Na úřadě má hrací přístroje na starosti paní Vobořilová z finančního odboru. Kontroly provádí ve spolupráci s Městskou policií. Kontrolovány jsou typy přístrojů, výrobní čísla, označení vydanou známkou, herní plány, návody na hru a také přítomnost osob vykonávajících dohled (restaurace) nebo dozor (herna) nad provozováním a vstupem osob mladších 18-ti let. Poslední kontrola proběhla letos 14. dubna za účasti pracovníků Elektrotechnického zkušebního ústavu, kteří zdarma provádějí kontrolu důkladnou – zejména počítadel ve VHP. Nebyly nalezeny žádné závažné závady.

Poplatky

Provozovatelé VHP jsou v Černošicích povinni hradit tři druhy poplatků :

  • Správní poplatek platí provozovatel před vydáním rozhodnutí o provozování. Na dobu 3 měsíců je to částka 10.000,– Kč, na dobu 6 měsíců pak 16.000,– Kč a na 12 měsíců 30.000,– Kč za každý VHP. Nejběžnější je provozování na 6 měsíců. Ze správních poplatků do 1 měsíce po zahájení provozování odvádíme 50% finančnímu úřadu (tedy do státního rozpočtu) a druhá polovina pak zůstává v rozpočtu města.
  • Místní poplatek – jeho výši schvaluje zastupitelstvo a je uveden ve vyhlášce č. 5/2009. V Černošicích činí tento poplatek 5.000,– na čtvrtletí za každý přístroj. Tento poplatek je příjmem obce. Výše poplatku závisí na době provozování. Pokud má provozovatel delší poruchu nebo je provozovna z jakýchkoliv důvodů uzavřena a ohlásí to, pak se poplatek krátí o dobu, kterou nebyly přístroje v provozu.
  • Posledním poplatkem je poplatek z provozování, který je také příjmem obce. Provozovatel je povinen do 31.3. následujícího roku odvést část výtěžku z provozování. Výpočet se provádí dle vzorce : vsazeno (příjmy) mínus vyplaceno (výhry) mínus správní poplatky mínus místní poplatky rovná se tržba a z ní 6% je odvod pro obce. Výtěžek musí být použit na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Herna – čím se liší od ostatních provozoven

Hrací automaty

V Černošicích máme dnes tři oficiální herny, a to na Kazíně, v hotelu Slánka a nově U sedmiček. V hernách je osobám mladším 18-ti let zakázán vstup do celého prostoru herny, kdežto v restauracích platí těmto osobám zákaz vstupu jen do místnosti určené k provozování VHP. V každé provozovně musí být hráčům k dispozici popisy her a herní plány. Herní plány obsahují informace o vkladech do VHP nebo výplatách, tj. jaké mince nebo bankovky lze do přístroje vhazovat a jak bude vyplacena případná výhra. Dále obsahují výši maximální sázky a maximální výhry na jednu hru. V hernách je maximální sázka 5 Kč a maximální výhra činí 750 Kč. V ostatních provozovnách je maximální sázka 2 Kč a maximální výhra činí 300 Kč.

Za spolupráci a za informace poskytnuté k tomuto tématu děkuji paní Jitce Vobořilové z Městského úřadu Černošice.

Podle informace, kterou mi poskytlo Ministerstvo financí, je v současnosti pro území našeho města celkem 15 jimi vydaných povolení na zařízení typu kurzové sázky a terminály firem Sazka, a.s., Fortuna Game, a.s., Synot Tip, a.s. a Rio Games, a.s.. Ne všechna zařízení jsou ale aktuálně v provozu. Kromě jednoho se nacházejí v různých objektech na ulici Vrážská. Přesný seznam je případným zájemcům k dispozici u mě a u paní Vobořilové (MěÚ).

Dne: 12. 07. 2010 | Daniela Göttelová