"Velký bratr tě sleduje"

Kamera

Ať patříte mezi příznivce nebo odpůrce používání kamer jako nástroje zvýšení bezpečnosti ve městě, měli byste přinejmenším vědět, kde jsou kamery umístěny, kdo má k záznamům přístup a co se s nahrávkami děje. Proto jsme pro vás připravili rozhovor s velitelem Městské policie Černošice Gregorem Dušičkou na téma bezpečnostní kamery v našem městě.

Kolik kamer v našem městě máme, kde jsou umístěny a co zachycují?

V současné době je v našem městě 5 kamer, které mají za cíl sledovat zejména provoz na pozemních komunikacích. Všechny kamery jsou nasměrovány jen na silnice a veřejná prostranství a nelze s nimi z místa operátora natáčet ani jinak manipulovat. Jedná se o statické umístění. Tři kamery jsou umístěny na vjezdech do města, a to od Solopysk, od Dobřichovic a u železničního přejezdu na Prahu. Dvě další kamery jsou umístěny na ulici Karlštejnská, a to na autobusové zastávky, KB, a z části i na nádraží. Jedna z nich byla v posledních dvou měsících použita na záznam od bankomatu ČS z důvodu specifické trestné činnosti. Toto nasměrování se bude měnit, a to pravděpodobně do ulice Karlštejnská směrem k ulici Riegrova. 

Jsou v provozu nepřetržitě, tj. 24 hodin denně? A jak je nakládáno se záznamem – kdo k němu má přístup, jak dlouho se záznamy uchovávají? 

Kamery snímají nepřetržitě 24 hodin, ale výstup není nikým aktuálně sledován, neboť na toto nemáme personální obsazení. Do budoucna je uvažováno s on-line monitoringem, který zajistí výjezd městské policie jako reakci na aktuálně vzniklou situaci. V současné době se nahrávání aktivuje jen v případě, že je kamerou zaznamenán pohyb. Záznamy jsou pak ukládány při současném zatížení přibližně 14 dní. Po uplynutí této doby se záznam přemazává. K vyhodnocování údajů dochází v případě potřeby, a to zpravidla při zjištění konkrétního protiprávního jednání. 

K datům mají přístup zejména strážníci, a to s platným osvědčením a přístupem do tohoto systému (vstupní heslo) a dále pak pracovníci společnosti, která spravuje městu informační systémy. V současné době tento přístup mají 4 strážníci, kteří jsou ze zákona vázáni povinností mlčenlivosti dle příslušného ustanovení zákona o obecní policii a dle tohoto zákona též disponují potřebným oprávněním k nakládání s příslušnými údaji. Údaje z tohoto systému jsou vydávány jen Policii ČR na základě písemné žádosti a také správním orgánům, kde slouží jako důkazní prostředek. Společnost, která městu Černošice spravuje informační systémy tak činí na základě příslušného smluvního vztahu. 

V kterých konkrétních případech pomohly kamery k odhalení nějakého přestupku nebo trestného činu a případně dopadení pachatele?

Za dobu existence kamerového systému byly záznamy využity v mnoha případech, jak trestněprávních, tak přestupkových. Přesná čísla bohužel nemám, neboť nemáme zpětnou vazbu od Policie ČR, ale ani od správních orgánů.

Uvažuje se o rozmístění dalších kamer, pokud ano, kam? Jaký je váš názor na použití kamer nejen ke sledování pohybu na komunikacích, ale i například u kontejnerů tříděného odpadu, dětských hřištích a sportovištích, případně u školských zařízení? Kdo schvaluje konkrétní umístění a nasměrování kamery-ptám se proto, že jde přece jen o citlivou záležitost a existují debaty o tom, že nahráváním může dojít k zásahu do soukromí.

Další kamery bychom jistě rádi umístili zejména na problémová místa, ale vše se odvíjí od financí. Pořízení jednoho kamerového bodu s veškerým příslušenstvím přijde asi na 120 tis. Kč. Kamerové body jsou navrhovány dle aktuálního vytížení a potřeby. S umístěním je to tak, že my místo navrhneme, a to buď přímo nebo prostřednictvím komise bezpečnostní a dopravní a konečné slovo má rada.V minulosti zde proběhla anketa, kde jsme se ptali i obyvatel města. V případě volných finančních prostředků bychom jistě rádi viděli kameru v prostoru křižovatky Dobřichovická a Husova na přechod pro chodce, který je zvláště v ranní a odpolední dopravní špičce velmi zatížen, Karlštejnská – Fügnerova směrem ke Club kinu, kde dochází ke krádežím vloupáním do zaparkovaných osobních vozidel, a dále v křižovatce Dr. Janského a Slunečná, a to z důvodu vykrytí dalšího možného přístupu do města.

Já osobně vnímám kamery ve dvojím světle. Na straně jedné jako strážník, kterému kamery významným způsobem pomáhají v jeho práci a chrání občany tohoto města před trestnou a jinou společensky škodlivou činností. Na druhé straně pak jako prostředek, který jistým způsobem zasahuje do osobních práv občanů, kteří se na území města pohybují, ale myslím si, že ti slušní se nemají čeho bát, a ti, kteří zde chtějí škodit, ať se mají na pozoru. Počet kamer není takový, jako v jiných městech nebo dokonce v sousední Praze, kde jsou lidé sledováni doslova na každém kroku.

Dne: 23. 04. 2010 | Daniela Göttelová